Wszystko co musisz wiedziec o kasach fiskalnych

Często konsumenci zadają pytanie: jak dokonać wyboru urządzenia na miarę swoich potrzeb? Jak dobrze dokonać wyboru i zdecydować się na nabycie urządzenia, którego naprawdę potrzebujemy? Każdy konsument, który rozpoczyna działalność gospodarczą w handlu detalicznym musi stanąć przed dokonaniem wyboru urządzenia fiskalnego. Bardzo ważne jest to, aby wybrać rozwiązanie które nas nie przerośnie, a spełni nasze wymagania.

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć to jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić? Tam gdzie wykonywana jest samodzielna sprzedaż i jest to bardzo mała działalność możemy pomyśleć o kasie fiskalnej. Nie warto jednak stawiać wybór na używane kasy fiskalne. W przypadku kiedy zależy nam na jak najmniejszych kosztach zakupu urządzenia fiskalnego, warto zwrócić się do autoryzowanych sprzedawców. Najtańsze kasy fiskalne kraków oferują nowoczesne kasy w przystępnych cenach, dobre jakościowo. W sytuacji, gdy ważną rzeczą jest kontrola stanów magazynowych towarów, zarządzanie stanem kasy, dokładne i szybkie przeprowadzenie remanentu, zautomatyzowanie procesu złożonych zamówień czy współpraca z systemami finansowo-księgowymi stawiamy na drukarkę fiskalną i odpowiednie oprogramowanie informatyczne.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana przy pomocy kasy fiskalnej. W przypadku, gdy podatnik nie wywiązuje się z prowadzenia ewidencji sprzedaży musi liczyć się z konsekwencjami w postaci sankcji, która zostanie nałożona przez fiskusa w postaci dodatkowej kwoty podatku należnego. W przypadku kiedy prowadzenie rejestru sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej nie jest możliwe, bo doszło do awarii, podatnik jest zobowiązany zaprzestać prowadzenie sprzedaży. Jest to związane oczywiście z konsekwencjami finansowymi, które są związane z całkowitym zaprzestaniem sprzedaży, a często też z utratą stałych kontrahentów. W tej sytuacji przepisy umożliwiają podatnikowi na chwilowe zastąpienie dotychczasowego urządzenia głównego urządzeniem rezerwowym, dzięki czemu będzie możliwe kontynuowanie sprzedaży. Warto natomiast pamiętać, iż używanie kasy rezerwowej nie jest obowiązkiem, a tylko prawem, z którego podatnik może, ale nie musi skorzystać. Należy więc przemyśleć, czy brak kasy rezerwowej nie doprowadzi do dużych strat finansowych w czasie awarii urządzenia głównego, a kilkugodzinna lub nawet kilkudniowa przerwa w sprzedaży nie przyniesie skutków, których nie będziemy w stanie odwrócić.