Wspolczesne zaklady stolarskie

Zawód stolarza znany jest od tysięcy lat. Wystarczy wspomnieć, że tą profesją zajmował się biblijny Jezus Chrystus wraz ze swoim ojcem Józefem. Sztuka obróbki i wyprawiania pozornie straciła nieco na znaczeniu wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się innego rodzaju materiałów i tworzyw, jednakże nawet dziś zakłady stolarskie nie narzekają na brak zleceń.

Jak się okazuję współcześnie zakłady stolarskie często są niezwykle sprawnie i nowocześnie zorganizowanymi przedsiębiorstwami, wykorzystującymi w swojej działalności najnowsze rozwiązania technologiczne, nie pozostając w ten sposób w tyle za innymi branżami przemysłowymi.

Podstawą ich funkcjonowania są rzecz jasna wszelkiego rodzaju maszyny do obróbki drewna, a więc: piły, heblarki, grubościówki, frezarki, tokarki, a także sprzęt nieco mniejszych gabarytów, lecz nie mniej potrzebny, taki jak chociażby wiertarki i wkrętarki, flekownice, czy też ściski.

Nie mniejsze znaczenie mają inne urządzenia wykorzystywane w zakładach stolarskich, jednak nie przeznaczone wprost do obróbki materiału. Należą do nich chociażby odciągi przemysłowe. Urządzenia tego typu są wykorzystywane do usuwania odpadów powstających w toku produkcji – wiórów, pyłów i innych tego typu drobin. Dzięki temu przestrzeń stolarni jest praktycznie w bezobsługowy sposób oczyszczana z tego typu odpadów i transportowana do miejsca magazynowania, zlokalizowanego najczęściej poza głównym budynkiem zakładu.

Co ciekawe wióry i pyły nie muszą lądować w śmietniku – zazwyczaj są one wykorzystywane do spalenia i ogrzewania w ten sposób pomieszczeń zakładowych. Jest jeszcze inny sposób zagospodarowania grubszych wiórów – sprzedaż ich jako podkładu do klatek dla chomików i innych tego typu zwierząt.