W co wyposazyc mala kawiarnie

Choć “mała gastronomia” z nazwy brzmi raczej miło i niegroźnie, to trzeba wiedzieć, że nawet najmniejszy biznes nie obędzie się bez podstawowych sprzętów, które trochę kosztują. W co inwestować, a z czego rezygnować? Oto krótki poradnik dla małej kawiarni:


1. Ekspres ciśnieniowy – nawet do najładniej urządzonej kawiarni nie przyjdą klienci, jeśli kawa nie będzie smaczna. Ekspres to podstawa i nie warto na nim oszczędzać, choć czasem udaje się kupić dobry, używany sprzęt.
2. Witryna chłodnicza – klienci chętniej kupią ciasta, jeśli będą widzieć, że wyglądają apetycznie i kusząco zza witryny. Warto ustawić ją obok kasy, wtedy klienci będą kupować chętniej.
3. Stoły i stoliki – to oczywiście podstawa. Mały lokal nie potrzebuje dużej ilości mebli, więc tutaj możesz zaoszczędzić.
4. Talerze i sztućce – obowiązkowo! Wybierz takie, które nie będą niszczyć się w zmywarce.
5. Młynek do kawy – świeżo zmielona kawa to podstawa!
6. Lampy – koszt duży, ale dobrych lamp nie trzeba będzie wymieniać, więc później nie będziesz dużo inwestować.
7. Piec – do pieczenia ciast rzecz jasna. A do pieca przydadzą się oczywiście foremki na wypieki.
Mała gastronomia wyposażenie to jednak nie tylko wymienione wyżej sprzęty. Niektóre kawiarnie oferują także śniadania, więc może przydać się patelnia grillowa lub grill elektryczny do zapiekania przepysznych tostów. Istotne są również elementy wystroju, jednak przy małym lokalu nie warto szaleć przy zakupach, bo wnętrze będzie przytłoczone. Czasem wystarczą odpowiednie meble, które same stanowią ozdobę, do tego jakiś tematyczny obraz lub zdjęcia i ewentualnie menu w ciekawej ramce. Minimalistyczny wystrój przy małym wnętrzu to kwestia kluczowa. Przydałby się także stojak na wieszaki, ale jeśli zależy nam na większej przestrzeni, można po prostu zawiesić na ścianie ładne haczyki, w ten sposób kurtki nie będą zajmować dodatkowego miejsca. Warto pamiętać o tym, że znaczną część sprzętów możemy po prostu odkupić, trzeba jednak zawsze skontrolować stan używanych rzeczy.