Trudne wychowanie dzieci

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym wchodzi do zmniejszenia liczbie czerwonych krwinek. Są inne przyczyny powstania niedokrwistości w systemie młodego człowieka: zapewne żyć dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub ponadto w kontakcie ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie wtedy stanowi wcale powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Jednakże w wypadku osób przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości naturze zaś jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem zupełnie normalnym. W toku ciąży to opowiadamy o zaistnieniu anemii, kiedy przystępuje do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zwalnia to jednak faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W głównym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W różnym trymestrze może spowodować do powstania wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i cen odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno żyje w czasie zajścia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której uczestnikiem był brak żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami zwiększającymi jego wielkość. Bardzo rzadko odnosi się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest to natomiast droga o wiele silniejsza niż w sukcesu przyjmowania suplementów diety. Dają się przypadki, kiedy wskazana będzie zarówno transfuzja krwi – dzieje się tak przeważnie w postaciach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej objawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z myślą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli to, stanowiąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może doprowadzić do właściwych uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.