Szkolenia pracownikow ksiazki pdf

Wędlinami nazywa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z zmianie wędzonki to mięsne przetwory stworzone z osobnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to jednak proces technologiczny, który polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zachowanie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego smaku i aromacie. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu konsumenci mogą dłużej bawić się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo trzymania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinku spośród najciekawszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest typowa szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna zawierać się w obrębie między jasnoróżowej po czerwoną, i tłuszcz potrafi żyć zabarwiony na biało, z odcieniem śmietankowym lub różowawym. Innym w organizacji najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest znakomita na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic innego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz włożone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w polskim kraju doprowadziły do tego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, kiedy w regionach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny obejmujący nie tylko mięso wieprzowe, ale jeszcze znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich analiz były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, a jej brak uzupełniano innymi typami mięs. W ostatni sposób utrwalił żywy do ostatniej chwile stereotyp głoszący, iż salami wytwarzane jest z oślego mięsa, frankfurterki wykonywa się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.