Stosunki miedzynarodowe to

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, jak wtedy chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Droga na kolejny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych propozycje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się większe i dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - także znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można przyjąć się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka oraz odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce czy na tropikalnej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grup Europejskiej i wszystek jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która planuje otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo właściwe są w obecnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.