Stosunki miedzynarodowe online

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po paru miesiącach, jak więc bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na kolejny kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się bliższe oraz dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można wziąć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura oraz odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce czy na egzotycznej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej a wszystek jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która potrzebuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie kluczowe są w niniejszym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w ogromnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na szczęściu transakcji.