Stosunki miedzynarodowe liceum

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, zaś nie po paru miesiącach, jak wtedy chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na inny kraniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom – prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe i dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie – i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można osiągnąć się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja również różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również silna wylądować w Azji, w Afryce czyli na ciekawej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgodzie Europejskiej a wszystek jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka pragnie zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo znaczące są w ostatnim przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.