Rozwoj gospodarczy zaboru pruskiego

Przedsiębiorcy, jacy zamierzają robić sprzedaż w polskim terenu są zobowiązani do jej widzenia, lub mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dla innowacyjnych marek kwota, z której pojawia się obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej czy drukarki finansowej to teraz 20.000 zł. Na lokalnym targu są dostępne dwa rodzaje urządzeń rejestrujących sprzedaż.

http://www.comarch-polkas.pl/oferta/oprogramowanie-dla-malych-firm/Oprogramowanie dla małych firm - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Zaliczamy do nich kwoty i drukarki fiskalne. Na pierwszy etap oka mogą one patrzeć niemal identycznie. Różnią się przede całym tym, że zakup kasy fiskalnej novitus bono jest popularniejszym przedsięwzięciem, bo nie wymaga ona podłączenia do komputera. Drukarka fiskalna za pomocą specjalnego oprogramowania współpracuje z komputerem, musi być do niego podłączona np. za pomocą złącza USB. Paragon z drukarki fiskalnej jak nie dzieli się od paragonu z kasy finansowej i właśnie toż stanowi dowód zakupu. W sukcesie drukarek, różni się tylko sposób archiwizowania sprzedaży. Zamiast drugiej rolki, drukarki mają wbudowane specjalne karty pamięci do zbierania danych. Dzięki połączeniu drukarki fiskalnej z komputerem, można czerpać z rzędzie przydatnych funkcji, takich jak monitorowanie sprzedaży, generowania raportów, przygotowywania zestawień np. produktów słabo rotujących, czy znacznie się sprzedających. Możliwe jest też kontrolowanie poszczególnych kasjerów, określanie ich skuteczności lub uczciwości i rzetelności. Każdy paragon z drukarki fiskalnej powinien mieć dane instytucji, NIP, nr paragonu, listę artykułów wraz ze stawką VAT, wartość sprzedaży, datę,  nr kasjera oraz unikalny numer kasy rejestrującej. W ostatnich miesiącach paragony oczywiście kojarzą się wszystkim z Narodową Loterią Paragonową. O ile wcześniej nie zawsze działali od sprzedawców dowody zakupu, o tyle teraz każdy biorący start w losowaniu i marzący o wygranej, skrupulatnie robi i wpisuje w planie swoje paragony. Akcja społeczna na pewno odniesie zamierzony produkt zaś stanowić prawdopodobnie wyrobi w nas potrzebny nawyk zachowywania paragonu.