Oswietlenie awaryjne bezpieczenstwa

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią szczególnie dużą rolę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich występowanie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zachowają się dopiero po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w niniejszych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na inne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien czas po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie lecz w sektorze lecz więcej w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w sezonie normalnej pracy instalacji. W terminie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma że pewne cechy, jakimi jest używanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do użytkowania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło wykonywać wiele godzin, ale działalność będzie silna również oddać do drugich urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.