Opakowania prozniowe

Pakowanie próżniowe daje wielką moc nad tradycyjnymi metodami pakowania i chronienia. Produkty zapakowane w ten zabieg dłużej zachowują świeżość również są dostępniejsze w transporcie na większe odległości.

Robią one na zasadzie odsysania powietrza z opakowania foliowego, które jest jednocześnie zgrzewane i dokładnie zamknięte. Podstawowe części każdej nawet podstawowej pakowarki to pompa odsysająca powietrze i listwa zgrzewająca. Wyróżniamy dwa rodzaje pakowarek: - pakowarka komorowa - gdzie wszystek produkt w opakowaniu jest zapisywany we wnętrzu specjalnej komory. Powietrze jest odsysane z pełnego wnętrza komory. Stanowi to znacznie rozpowszechniona konstrukcja. Po skończeniu procesu zwykle komora rozpoczyna się samoczynnie. Ten typ urządzenia pozawala na liczną powtarzalność procesu i elastyczność w doborze parametrów próżni i wartości zgrzewania. Rozmiary urządzeń wahają się z młodych umożliwiających pakowanie samego towaru na raz do znacznie intensywnych wymagających specjalnych kół działających w przemieszczeniu sprzętu. - pakowarka listwowa - określam się zewnętrznym typem ssania. Zwykle jest ona niskich rozmiarów. Produkty wydobywają się na zewnątrz urządzenia i do klucza jest wkładany jedynie koniec worka. Odsysanie więc odbywa się na zewnątrz komory. Dla tego gatunku urządzania chciane są specjalny typ worków przyśpieszające cały proces pakowania próżniowego.

Pytanie pierwsze jest, jaki rodzaj wybrać? Pakowarka listwowa zapewnia lepszą mobilność. Jest ona też na pewno tańsza niż jej komorowy odpowiednik. Pakowarka listwowa umożliwia obróbkę artykułów o niebanalnych kształtach oraz gabarytach. Za pakowarką komorową przemawiają i niższe koszty materiałów eksploatacyjnych, głównie worków. Powtarzalność procesu pakowania i powiązana z tym znakomitsza liczba pakowanych towarów na doba. Dla zastosowań amatorskich czy w średniej gastronomi wystarczy mała bezkomorowa pakowarka. Dla zastosowań finansowych w wielkich sklepach czy zakładach produkcyjnych lepszym rozwiązaniem będzie wybór pakowarki komorowej. Przyśpiesza to mechanizm pakowania a w dłuższym horyzoncie czasowym idzie na zaoszczędzenie kosztów worków. Na Rodzimym targu jest sporo producentów pakowarek. Tepro to firma produkująca pakowarki próżniowe, będąca na zbycie już 50 lat!