Odkurzacz centralny srem

Systemy ogrzewania odkurzania, w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w pobliżu odkurzanego miejsca. W starych odkurzaczach filtry nie są w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, które otrzymują się w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania jest ponad bardzo delikatna praca. Instalacja centralnego odkurzania istnieje jednak zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w roli rurek i przewodów, które zostaną pochowane w ścianach, pod podłogą, a nawet nad sufitem.

System ogrzewania odkurzania komponuje się z kilku elementów. Pierwszym i najważniejszym spośród nich istnieje jednostka centralna. Do niej uzupełnione są sztywne rury, które idą do centrów ssących włożonych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża wkłada się do najszybszego mieszkania a dzięki temu mocna łatwo przystąpić do leczenia zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna potrafi być modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Stanowi ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Przeważnie jest zlokalizowana w miejscach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej szanuje się z silnika urządzonego w turbinę, która tworzy podciśnienie. Elementem składowym jest więcej separator zanieczyszczeń i pojemnik na zanieczyszczenia.
Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na silniejsze oraz niższe. Im ważniejszy tym powietrze będzie dużo przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają usunięte w budynku w centralnych pomieszczeniach. W lokalach jednorodzinnych do dokładnego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy jedynie jedno gniazdo ssące.