Kolposkop czym jest i do czego sluzy

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to coraz bardziej popularne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej jakości układu optycznego ze specjalnym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można uzyskać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop i jego zastosowanie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a także pochwy i sromu w celu wykrycia zmian, które mogłyby świadczyć o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Szacuje się, że dokładność diagnozy dokonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności od jego modelu.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy wprowadzany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego obserwuje się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w odpowiednim powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie badania i obserwowanie go na specjalnym ekranie, a także zapisywanie i drukowanie dla pacjentki, jak i do celów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.