Endometrium brak miesiaczki

Endometrial scratching ( z ang.) to pytany uraz endometrium, czyli celowe uszkodzenie błony śluzowej macicy kobiety, w końca podniesienia jej receptywności (ułatwieniu zagnieżdżeniu się w niej zarodka).
Stretching można stworzyć w rozmaity rodzaj. Zazwyczaj odnosi się do ostatniego końcu sterylnej i jedynej sondy (pipelli). Zabieg ten robiony jest pod stałą kontrolą USG. Jego inwazyjność i odczuwalność dla pacjentki jest dosyć niewielka. Rzadziej procedurę układa się histeroskopowo (tylko pod kontrolą lekarza).
Zabieg endometrial scratching jest trochę zasadniczych zalet. Wg badań podnosi on dwa razy odsetek ciąż zakończonych powodzeniem u pacjentek, które chorują na nawracające niepowodzenia implantacji. Zagnieżdżenie się startu w macicy ślubnej jest bowiem kluczowym momentem i zmierza do dalszego prawidłowego rozwoju ciąży. Istnieje wówczas również zwieńczenie programu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Sukces implantacji zależy jednak nie właśnie od wartości zarodka, który zależy transferowi, lecz oraz z jednych właściwości błony śluzowej macicy.
Czym jest endometrium? To nic nowego jak błona śluzowa macicy. Jest ona niezwykle przyjemna na hormony steroidowe, natomiast w szczególności na gestageny oraz estrogeny. Ulega znacznym nowościom w różnych momentach kobiecego cyklu miesiączkowego. U dziewczynek znajdujących się przed okresem dojrzewania ma grubość maksymalnie do 0,5 mm. Kobiety regularnie miesiączkujące mają błonę o grubości 7-9 mm w momencie jajeczkowania, natomiast w innej fazie cyklu nawet 15 mm.
Kobiety, które odbyły już menopauzę i wdrażają hormonalną terapię zastępczą posiadają endometrium o grubości maksymalnie 8 mm. Panie nie stosujące HTZ mają błonę jeszcze cieńszą (do 5 mm). Po czasie pokwitania endometrium niższe niż 12 mm może wskazywać choćby o rozciągającej się chorobie nowotworowej.
Błona śluzowa zrobiona jest z dwóch warstw: podstawowej oraz czynnościowej. Warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu się w końcówce fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa ważna to “materiał zapasowy”, z jakiego na wstępie kolejnego etapie odradza się warstwa czynnościowa.