Dlaczego odpylanie przemyslowe jest tak istotne

Często bywa tak, że w miejscu pracy pojawiają się szkodliwe pyły, zawieszone w gazach przemysłowych, spalinowych czy też w powietrzu. Zanieczyszczenia tego typu są szkodliwe dla zdrowia osób, zatrudnionych w takich miejscach. Co więc zrobić, by pracownicy nie musieli martwić się konsekwencjami, wynikającymi z przebywaniem w zanieczyszczonym otoczeniu?

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być odpylanie przemysłowe. Proces odpylania zwany dust extraction umożliwia pozbycie się szkodliwych gazów, pyłów z miejsc pracy, w których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków dla zdrowia pracowników.

Systemy odpylania stosuje się przede wszystkim tam, gdzie ma się do czynienia z zanieczyszczeniem stanowisk miejsc pracy pyłami suchymi, charakteryzującymi się drobnymi cząsteczkami, wymagającymi usunięcia. Odpylacze technologiczne można więc spotkać w branży energetycznej, spawalniczej, metalowej, spożywczej czy farmaceutycznej. Niebezpieczne dla zdrowia pyły powstają podczas procesów produkcyjnych, głównie w wyniku obróbki materiałów oraz w czasie przesypywania materiałów sypkich między przenośnikami. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre pyły działają toksyczne na ludzki organizm i należy obniżać ich stężenie na stanowiskach pracy poprzez stosowanie systemów odpylania.

Aby systemy odpylania była jak najbardziej skuteczne, należy stosować odciągi miejscowe, składające się z ramion samonośnych, ssaw oraz okapów, umiejscowionych w okolicach centrum emisji zanieczyszczeń. Obowiązkowo, trzeba też dbać o regularne usuwanie skupisk pyłów, co skutecznie zapobiega ich unoszeniu się i osiadaniu. Ważnym elementem jest ponadto szczelność połączeń w instalacji, ponieważ wszelkie nieszczelności będą sprzyjać wydobywaniu się pyłów na zewnątrz, co odbije się na jakości odpylania.

W trosce o zdrowie pracowników warto więc inwestować w odpylanie przemysłowe. Instalacje przemysłowe będą bowiem skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na organizm, co z kolei przekłada się na efektywność pracy. Nie należy więc zapominać o tym, że instalacje odpylania w przemyśle stanowią niekiedy wymóg, określony zasadami BHP oraz normami. Co więcej, ich stosowanie przynosi wiele korzyści, dlatego naprawdę warto inwestować i korzystać z takich właśnie rozwiązań.