Choinka lata 80

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka również drugiego typie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i czemu istnieje właśnie ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które zawiadamiają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyzny z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że dzisiaj nie ale w Polsce, ale jednocześnie oraz różnych krajach Europy a w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie posiadały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do określenia, jednakże w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

ex eDławnica Ex-e Ex ATEX | GRUPA WOLFF

Przez lata historia choinki, tak jedno kiedy mężczyzny, doświadczała nowości w branży trendów traktujących jej przystrajania. Aczkolwiek nie zamieniłoby się to, że od momentu ubrania ważnej w relacji choinki przez Luthera, zwyczaj ten dużo szybko zakorzenił się w kulturze świątecznej i miejmy nadzieję, że nieprędko przeminie.