Bezplodnosc a nieplodnosc

Chęć założenia rodziny często tworzy się nie wyłącznie z podjęciem uchwale o małżeństwie, jednak i z chęcią bycia dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu wypadkach z innych przyczyn przejawia się to przykre i należy podjąć działanie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest naprawdę wiele. Pewno więc być np. niedrożność jajowodów, kłopoty z wywołaniem owulacji u osoby albo stosunkowo proste parametry męskiego nasienia. Czasem te, mimo wielu badań, wyraża się, że specjalisty nie są w stanie wskazać przyczyny niepłodności i tym jedynym zastosować dobrych form jej działania. Kiedy nowe formy zapłodnienia zawiodą, pary kwalifikują się często na pokrycie sztuczne, czy takie, które przenosi się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z ostatniego rodzaju rozwiązania często więc korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do codziennego zapłodnienia. Technologia ta sprawia nadal wiele kontrowersji, tylko dla wielu par muszących mieć potomstwo jest jedynym rozwiązaniem.

Warto też wspomnieć, że decydując się na taką metodę należy zdecydować czy będziemy czerpać z nasienia swojego przyjaciela czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wybiera tę idealną możliwość. Pierwsza randka u lekarza związana jest ze konkretną ankietą medyczną, na jej dbania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie odbywało się wcześniej, należy także dać ze sobą całą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a także zarządza jej szereg nowych badań. I klient musi brać zbadane nasienie, gra tym korzysta skierowanie do różnego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników ostatnich badań i wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często objawiają się potrzebne również inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym poddani zostają oboje partnerzy. Następnie przenosi się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Następny etap to otrzymanie zarówno nasienia mężczyzny, kiedy i komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu wynikają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika uczy się do ciała kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na pytanie.